22 Feb

Gabriel Kain / Nylon Union / Nina Kohoutová
84485753_2531464587093929_609264910

GABRIEL KAIN (SK)

Prvýkrát sa objavil na slovenskej hudobnej scéne ešte v 90-tych rokoch ako spevák a gitarista alt-rockových Scrawl a neskôr Vision, s ktorými vystúpil aj na jednom z prvých ročníkov festivalu Pohoda. Na albume Platňa pre dospelé deti bratislavskej formácie Bezmocná hŕstka naspieval skladbu Femme Fatal a pod vplyvom ich textára a speváka Maroša Hečka začal písať piesne v slovenčiny.

Do hry však vstúpil život a po odsťahovaní do Londýna KAIN založil s Juhoafričankou Taniou Lee baby-doll-punkových Miss T & The Japanese Tourists, ktorí sa tešili obľube DJ-a londýnskeho rádia XFM Johna Kennedyho a pravidelne rotovali v jeho relácii X-posure. Nasledovalo nahrávanie s producentom The Strokes Gordonom Raphaelom a predskakovanie britskej elektro legendy Garyho Numana na nemeckej vetve jeho svetového turné. Po rozpade JT’s dal Kain dokopy vlastnú “baroque’n’roll“ kapelu Gabriel Kain & The Ables, ktorá vo svojom zvuku kombinuje energiu balkánskeho gypsy rock’n’rollu s lyrickou ponurosťou Nicka Cave-a a Toma Waitsa.

KAIN však popri tom neustále pokračoval v písaní skladieb v rodnom jazyku do šuflíka a prvých 5 ukážok z tejto kolekcie vyšlo ako sólové eponymné EP.

NYLON UNION (SK)

Nylon Union debutovali v roku 2001 s Oxeyed EP na značke DeadredRecords. Prvý radový album "Sine Sine (2012)" bol charakterizovanýzmesou gitarových stien, elektronických slučiek a jemných vokálov. Pošesťročnej odmlke vyšli takmer súčasne dva nové albumy Undisclosed Grounds a Into Waters Islands Dreams And Creatures Come. Všetci traja členovia kapely Richard Imrich, Martin Turzík aj Matúš Homola úzko spolupracujú s elektronickým projektom Autumnist hudobníka a producenta Vlada Ďurajku.

NINA KOHOUTOVÁ (SK)

Iba 16-ročná talentovaná hudobníčka na seba prvýkrát upozornila vokálom a spoluautorstvom skladby Gejša z albumu V hmle od kapely Fallgrapp. Publiku je ale známa najmä z kapely Autumnist, s ktorou pravidelne koncertuje a na ktorej “rádiohlavou” ocenený album False Beacon (2018) naspievala epickú skladbu Future Lights. Po niekoľkoročnom sólovom akustickom vystupovaní s rôznymi prevzatými skladbami dozrel čas aj na vlastnú tvorbu. Témou jej autorskej hudobnej prvotiny je vzťah so staršou sestrou, ktorá sa neočakávane osamostatnila a následne stala matkou. Prázdnotu a vnútornú samotu, ktorú Nina pociťovala po jej odchode z rodičovského domu a každodenného životného kolobehu, však pozitívne narušilo narodenie sestrinho syna. „Blue Sunray vnímam ako veľmi intímny kúsok mňa samej. Pieseň je totiž o človeku mne snáď úplne najbližšom. Jeden večer nás od seba delilo päť krokov a dvoje dverí, na druhé ráno sme sa zobudili každá v inom meste. Z každovečerných vzájomných hojení rán sa stali každomesačné. Malý zázrak však priniesol so svojím narodením niečo čarovné - presvetlenie, ktoré prišlo v tú najvhodnejšiu chvíľu pre nás všetkých. Modrý slnečný lúč, smútok v nekonečnej radosti.“ opisuje Nina osobný rozmer jej debutovej skladby.