Klub
Archív

Newsletter

Prihláste sa do Lúč-mailing listu, aby ste mohli pravidelne dostávať informácie o programe alebo vyhrať lístky na vybrané akcie.

PODPORA

Spustili sme kampaň.

WWW.KOLOMAZ.SK


 

17 Apr
Utorok 18:00 - 19:30

Trvanie 60 min

Miesto Klub Lúč

Vstupné Voľný

CHOICES: LEPŠIE MESTÁ. AKO NA TO?
Lucmesta Rozhovor o hľadaní návodu na lepšie mesto a o Platforme pre Bratislavu s Matúšom Vallom, architektom, hudobníkom, mestským aktivistom a kandidátom na primátora Bratislavy, a Lenkou Antalovou Plavuchovou, zakladateľkou Rodinného centra Ráčik, Starej jedálne či Krasňanského Zelovocu a poslankyňou za Raču. Podujatie série Choices moderuje Ivan Ježík. Projekt podporuje Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis. Vstup je voľný.
Existuje cesta k funkčnému, zdravému, starostlivému, kultúrnemu, otvorenému, inovatívnemu a rozhľadenému mestu? Ako ju môžeme hľadať? V hlavnom meste vznikla Platforma pre Bratislavu, ktorá vytvára prostredie pre profesionálne uvažovanie o meste. Má už viac ako 60 členov, ktorí vnímajú potenciál verejného priestoru a prinášajú konkrétne návrhy na riešenia mestských problémov. Sú medzi nimi uznávaní nezávislí odborníci, ale aj viacerí, ktorí budú kandidovať v komunálnych voľbách so snahou presadiť do praxe dokument Plán Bratislava. Ako sa profesionáli a aktivisti dali dohromady? Funguje ich spolupráca? Ako vnímajú verejný priestor? V čom vidia možnosti na jeho zlepšenie? Dosiahnu skutočnú zmenu? Ako zladia záujmy rôznych skupín obyvateľov? Môžu inšpirovať iné mestá?
Matúš Vallo je architekt, mestský aktivista, hudobník a textár skupiny Para. Je spolumajiteľom ateliéru Vallo Sadovsky Architects, zakladateľom občianskeho združenia My sme mesto a členom správnej rady Starej tržnice v Bratislave. Stojí za iniciatívou Mestské zásahy, ktorá od roku 2008 vygenerovala viac ako 900 projektov na vylepšenie verejného priestoru v dvadsiatich slovenských a českých mestách. Naučil sa, že lepšie ako kritizovať, je pokúsiť sa o zmenu. Dva roky spolu s odborníkmi pripravuje dokument Plán Bratislava a je prvým oficiálnym kandidátom na primátora Bratislavy.
Lenka Antalová Plavuchová je absolventkou Pedagogickej fakulty UK v Bratislave a Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici. Je zakladateľkou niekoľkých lokálnych iniciatív (Rodinné centrum Ráčik, Stará jedáleň, Krasňanský Zelovoc) a poslankyňou za Raču, kde žije a vychováva svoje deti. Venuje sa participatívnym procesom v samospráve, záleží jej rozvoji a kvalite služieb poskytovaných mestom. V politike potrebujeme podľa nej viac žien aj preto, lebo prinášajú iný pohľad na verejné veci, majú pri rokovaní cit a väčšiu empatiu. Verí, že všetky dôležité zmeny začínajú na komunitnej úrovni.