Divadlo
Archív

Newsletter

Prihláste sa do Lúč-mailing listu, aby ste mohli pravidelne dostávať informácie o programe alebo vyhrať lístky na vybrané akcie.

PODPORA

Spustili sme kampaň.

WWW.KOLOMAZ.SK


 

06 May
Nedeľa 19:00 - 20:00

Trvanie 60 min

Miesto Prvá komorná divadelná scéna

Vstupné € 5 / rezervácie € 7 / na mieste

DIVADLO GASPAREGO: MUČENÍK
365_gasparego Čo by sa stalo, keby západoeurópsky kresťan hlásla svoju vieru tak naliehavo a radikálne, ako rada podobných uvedomelých skúpencov islámu? Páchal by atentáty a obetoval sa v mene viery? Tieto aktuálne otázky si kladieme pre čítaní novej hry Mayenburga – Mučeník, kde hlavným hrdinom je pubertálny Benjamín, ktorý odmeita chodiť na hodiny plávania a pri biológií navliekať kondómy na mrkvu. Matka si praje počuť, že ide o drogy, iný dôvod podivného chovania jej jediného syna nepripadá v úvahu. Učiteľ telocviku v tom vidí tvrdohlavosť adolescenta, učiteľ náboženstva ho chce naverbovať pre svoju farnosť a riaditeľ školy dáva všetko za vyinu učiteľskému zboru. Z Benjaminových protestov a biblických citácií však cítiť strach. Mučedník – Benjamín si nachádza vinníka a označuje ním učiteľku biológie, ktorá je židovského pôvodu. Náhly zvrat v hre prispieva k skutočnej aktuálnosti a naliehavosti. Hra o náboženskom fanatizme, extrémizme a povrchnosti dnešnej spoločnosti je napísaná vtipným jazykom pretkaná biblickými citáciami.
Autor hry - Marius V. Mayenburg Renomovaný súčasný nemecký autor a prekladateľ. Je držiteľom mnohých významných literárnych i divadelných ocenení. Jeho hry sa pravideľne uvádzajú v Nemecku i v zahraničí. Od roku 2000 pôsobí v hamburgskom divadle Schauspielhaus.
Dramaturgia: Jana M.Hanzelová,
Kostýmy: Gabriela Paschová,
Produkcia: Diera do sveta,
Scéna a réžia: Ján Mikuš
Hrajú: J.Mikuš, Ľ.Klimková, B.Bohušová, H.Hajková, J.Kuráň, Ľ.Raši, S.Štofčík, M.Kermiet
Slovenská premiéra: 19.3.2016